Kŕčové žily

Varikózne rozšírenie žíl, varixy

Popis liečby a problému

Pod kŕčovými žilami rozumieme narušenie fyziologickej štruktúry ciev a neschopnosť plniť ich normálne funkcie. Narušenie štruktúry a funkcie jednej cievnej chlopne sa klinicky nemusí prejaviť. Tento proces však veľmi rýchlo postupuje, takže keď sa začne klinicky prejavovať znamená to, že už prišlo k rozsiahlemu poškodeniu veľkého počtu cievnych chlopní. V poškodených oblastiach dochádza k stagnácii krvi, čo má za následok bolestivý opuch. Spočiatku sú najviac postihnuté povrchové cievy. Môže nastať zápalový proces, tromboflebitída a iné komplikácie.

Pri varikóznom rozšírení žíl je nutné podporiť liečbu zmenou životného štýlu a znížiť zaťaženie ciev.

Počas spánku je dôležité, aby nohy boli nad úrovňou srdca. Sediaca poloha tiež napomáha rozvoju ochorenia. Odporúčanou fyzickou aktivitou je plávanie a cvičenia nohami v ležiacej polohe.

Použitie Vitafonu pri kŕčových žilách je komplexné, pretože efekt hydrodynamickej pumpy neexistuje. Rovnako, ako večerné cvičenia so zdvihnutými nohami, umožnia rýchlejší tok krvi a normalizáciu krvného zásobovania. Vitalita chlopní sa zväčšuje, záťaž ciev sa zmenšuje, čo spomaľuje rozvoj ochorenia.

Upozorňujeme, že Vitafon sa nesmie používať v stave akútnej tromboflebitídy.

Terapia  sa vykonáva len večer v ležiacej polohe s mierne podvihnutými nohami v režime 2 po dobu 20 - 40 minút. Vibrafóny sa umiestňujú pozdĺž cievy vo vzájomnej vzdialenosti cca 10 cm.

Profylaktická liečba trvá 3 - 4 týždne. Po jej absolvovaní stačí pôsobiť vibrafónmi 1 - 3x týždenne. Doplnkovo je vhodné každodenne vykonať terapiu podľa Tab. 23d.

Pôsobenie na chrbticu je možné aj v štádiu tromboflebitídy.

 

Ohlasy užívateľov:

 

Po pôrode dcéry sa mi na lýtkach vytvorili škaredé kŕčové žily. Bola som zúfalá, nič nezaberalo. Dala som šancu Vitafonu, ktorý mi chvala bohu začal pomáhať. Skúšam to už 3 mesiace, ide to pomaly ale viditeľne sa to zlepšuje. Mala som problém s prikladaním vibrafónov, tak som použila odstrihnuté pančuchy a hotovo. Určite budem pokračovať, je to bezbolestná terapia.

 

Mária, 32. r., Michalovce.

 

 

 

Regulácia periférneho prekrvenia

Obštrukcia (nepriechodnosť) artérií dolných končatín vzniká ako dôsledok  hemodynamických a degeneratívnych zmien cievnej steny (najmä ateroskleróza a diabetická angiopatia) a ako následok zmien v zrážanlivosti krvi (zvýšená zrážanlivosť).

V takýchto prípadoch sú periférne tkanivá často nedostatočne zásobené krvou, čo má za následok chladné končatiny, suchú a bledú kožu, atrofiu nechtov, podkožného tkaniva a svalstva a znížený pulz.

Pôsobením Vitafonu sa zvyšuje prietok krvi a lymfy, zlepšuje sa funkcia kapilár, a znižuje sa hemodynamický odpor krvných ciev.

Vibrafóny sa umiestňujú na dolné končatiny v rozostupe 10 cm pod uhlom 90° s možnosťou fixácie elastickým obvazom. Liečba sa vykonáva po dobu 6 mesiacov s prestávkami 5 dní.

Schéma prikladania vibrafónu pri liečbe ochorenia periférnych krvných ciev:

poloha 1 - jeden vibrafón je na vnútornej strane stehna nad stehennou tepnou a druhý cca 7 cm pod ním.

poloha 2 - jeden vibrafón je na vnútornej strane stehna 4 prsty nad kolenom a druhý je za kolenom v zakolennej jamke.

poloha 3 - obidva vibrafóny sú na vnútornej strane lýtok, jeden nad druhým vo vzdialenosti 5-6 cm

poloha 4 - jeden vibrafón sa priloží na vnútornú stranu chodidla a druhý nad členkový kĺb na vnútornej strane.

poloha 5 - jeden vibrafón sa umiestni na vonkajšiu stranu chodidla a druhý nad členkový kĺb z vonkajšej strany.

poloha 6 - jeden vibrafón sa umiestni ku koreňu prstov a druhý na priehlavok chodidla

 

Ohlasy užívateľov:

 

pozdravujem z Levíc,

vďaka Vášmu prístroju už nemám studené nohy - celý život som pracoval v administratíve. Po odchode na dôchodok sa to ešte zhoršovalo, nepomáhali ani horúce kúpele a hrubé ponožky. Po trpezlivom prikladaní Vitafonu sa cítim celkovo lepšie, no najmä mi je už teplo. Mám prekrvené nohy aj ruky a viac energie. Navyše som si všimol, že aj pokožka na nohách je krajšia. Známemu s dlhoročným problémom s prekrvením a citom v rukách som prístroj požičal nech ho vyskúša a pomohlo to a vracia sa mu do nich opäť cit.

Ing. Ján, 64, Levice